اینورتر آسانسور یک وسیله مهم در کنترل کننده آسانسور

اینورتر آسانسور : یک وسیله مهم در کنترل کننده آسانسور

امروزه، استفاده اقتصادی و کارآمد از انرژی همان چیزی است که کسب و کارها به دنبال آن هستند. و یکی از راه حل های صرفه جویی در مصرف انرژی که مشاغل برای استفاده انتخاب می کنند اینورترها هستند. علاوه بر استفاده برای ماشین آلات تولید، سیستم مهم دیگری نیز وجود دارد که اینورتر آسانسور است. و به سیستم آسانسور کمک می کند تا پایدار، سریع، دقیق عمل کند و ایمنی را بهبود بخشد.
اگر شما نیز به اینورتر برای سیستم آسانسور نیاز دارید، با پرگاس الکتریک همراه باشید تا سوالات مربوط به سیستم اینورتر آسانسور را در این مقاله بدانید.

1- اینورتر آسانسور چیست؟

امروزه آسانسورها نقش بسیار مهمی در زندگی دارند و به حمل و نقل کالا و افراد در مدت زمان کوتاهی کمک می کنند. ما به راحتی می‌توانیم آسانسور را در همه جا از مراکز تجاری ، بیمارستان ها و در کل ساختمان‌های بلند ببینیم.
به دلیل تقاضای زیاد برای آسانسور، مصرف برق همیشه برای مشاغل مشکل ساز است. با تکنولوژی پیشرفته، سیستم کنترل عددی، کامپیوتری شدن، انسان راه حلی برای این مشکل پیدا کرده است. اینورتر آسانسور، بهترین راه حل در حال حاضر است.
ابتدا لازم است بدانیم مفهوم اینورتر چیست؟ اینورتر وسیله ای است که به تغییر فرکانس جریان سیم پیچ در داخل موتور کمک می کند و در نتیجه سرعت موتور را به صورت پله ای تغییر می دهد. هنگام استفاده از اینورتر، نیازی به استفاده از گیربکس مکانیکی نیست، بلکه تنها از اجزای نیمه هادی برای بستن و جدا کردن سیم های موتور به ترتیب استفاده می کند و در نتیجه یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کند که موتور را می چرخاند.
اینورتر آسانسور نیز بر همین اصل کار می کند که وظیفه آن کنترل سرعت آسانسور و موتور است تا در موقعیت مناسب متوقف شود، آسانسور سریعتر کار کند و در مصرف برق صرفه جویی بیشتری کند. به لطف اینورتر است که دیگر نیازی به نگرانی بیش از حد در مورد مسائل ایمنی، افزایش و کاهش سرعت، اضافه بار کابین  نیست. محدود کردن مشکلات احتمالی مانند گیر کردن در، توقف ناگهانی نردبان، سقوط نردبان، توقف در طبقه اشتباه و غیره. همچنین مشکلات می توانند به سرعت حل شوند و به مشتریان کمک کنند تا در استفاده از آن احساس امنیت کنند.

2- انواع اینورتر آسانسور

بر اساس عملکرد، انواع اینورتر آسانسور به شرح زیر است:

2-1- اینورتر درب آسانسور

اینورتر برای درب آسانسور به صورت فشرده و با وزن سبک طراحی شده است، بنابراین درب سریعتر باز و بسته می شود. مخصوصاً وقتی آسانسور مشکل دارد، کابین از کار می افتد، درب آسانسور همچنان امنیت افراد داخل را تضمین می کند.

2-2- کنترل آسانسور یکپارچه سیستم اینورتر

سیستم یکپارچه کنترل آسانسور شامل: نرم افزار کنترل، شبکه ارتباطی می باشد.

3- اینورتر آسانسور چگونه کار می کند؟

موتور مورد استفاده برای راه اندازی آسانسور یک موتور سنکرون 3 فاز است، بنابراین استفاده از اینورتر به کنترل انعطاف پذیرتر سرعت آسانسور کمک می کند، به توقف آسانسور در طبقه سمت راست، جلوگیری از انحراف طبقه، سرعت نردبان به بالا کمک می کند. و پایین پایدار است.
علاوه بر این، از یک ترانسفورماتور نیمه هادی نیز برای کمک به سیستم برای شناسایی خودکار موتوری که از طریق شبکه کنترل می شود، استفاده می شود. اینورتر به کنترل جریان عبوری از موتور کمک می کند، روند راه اندازی را روان تر می کند و دوام سیستم را بهبود می بخشد. همچنین به کاهش هزینه های نصب، کاهش هزینه های نگهداری ، عدم نیاز به فضای زیاد برای نصب ماشین آلات و غیره کمک می کند.
به خصوص، کمک می کند تا مقدار قابل توجهی در هزینه های برق صرفه جویی شود، زیرا اینورتر تبدیل منبع راندمان بسیار بالا به لطف تکنولوژی مدرن امروزی، ایجاد اجزای نیمه هادی بهینه است.
هنگام اعمال اینورتر در سیستم آسانسور، دیگر جای نگرانی بخاطر ناتوانی در کنترل یا کنترل فرآیند انتقال انرژی نیست و  می توانید  از طریق اینورتردر برابر اضافه بار، دما، جریان بیش از حد، ولتاژ بیش از حد کم یا افت فاز و اختلاف فاز محافظت کنید.

4- چند نکته مهم

مانند سایر تجهیزات، برای اینکه اینورتر آسانسور به طور موثر و کارآمد کار کند، توجه به برخی از موارد زیر ضروری است:
+ نیاز به خرید اینورتر اصلی مناسب برای سیستم آسانسوری که استفاده می کنید. به دلیل قیمت مقرون به صرفه و گارانتی طولانی مدت استفاده از محصولات اورجینال توصیه می شود. علاوه بر این، به لطف مستندات فنی اینورتر که هنگام نصب یا استفاده از اینورتر ارائه می شود، پشتیبانی فنی ارائه می شود.
+ لازم است در صورت بروز خطا در اینورتر، فوراً فعالیت حمل و نقل افراد و اشیا به بالا و پایین توسط آسانسور متوقف شود. خطا را پیدا کنید و فورا مشکل را برطرف کنید، سپس راه اندازی مجدد کنید و آسانسور را راه اندازی کنید.
+ هنگام نصب اینورتر آسانسور باید از شرایط دما، رطوبت و موقعیت نصب اطمینان حاصل کرد. زیرا اگر آن را در فضای باز نصب کنید، اینورتر به سرعت از کار می افتد، پس باید اینورتر را در یک محفظه محکم قرار دهید و یک فن تهویه داشته باشید.
+ اجزای نیمه هادی بسیار حساس هستند. بنابراین، هنگام انتخاب یک اینورتر، باید به موارد مناسب برای آب و هوا توجه کرد.
+ ظرفیت اینورتر باید متناسب با نوع آسانسور، تعداد طبقات برای جابجایی، ظرفیت آسانسور و همچنین نوع موتور باشد. از بارگذاری بیش از حد اینورتر خودداری کنید.
امروزه با سرعت توسعه و شهرنشینی، ساختمان‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه بیشتری ساخته می‌شوند و بنابراین نیاز به نصب اینورتر آسانسور یک نیاز مبرم است.

اگر قصد خرید اینورتر  برای پروژه خود دارید  اما هنوز در انتخاب نوع اینورتر و قیمت اینورتر مردد هستید، شرکت پرگاس الکتریک نمایندگی فروش اینورتر آیمستر و اینورتر هایتک ،می باشد که میتوانید برای مشاوره رایگان از طریق خط تلفن:  09130854900  با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *