مفهوم-اینورتر-چیست؟

با اینورترها، مفاهیم، ​​اصول عملکرد و مزایای آن آشنا شوید

با توسعه تجهیزات ماشین آلات، خطوط تولید و تجهیزات در زندگی روزمره، معایب اجتناب ناپذیری در این تجهیزات  وجود دارد. اینورتر برای غلبه بر معایب و کمک به افزایش بهره وری و عملکرد موثرتر تولید شد. اینورتر به افزایش عمر تجهیزات کمک می کند. در این مقاله در مورد اینورترها با جزئیات بیشتری آشنا می شود، لطفاً با ما همراه باشید.

مفهوم-اینورتر-چیست؟

1. در مورد اینورترها بیاموزید

1.1 مفهوم اینورتر چیست؟

اینورتر دستگاهی است که قادر است فرکانس جریان وارد شده به سیم پیچ داخل موتور را تغییر دهد و از طریق آن بدون استفاده از قطعات الکتریکی، سرعت موتور بدون استپ کنترل شود.

اینورتر وسیله ای است که جریان متناوب را در یک فرکانس به جریان متناوب در فرکانس دیگری که قابل تنظیم است تبدیل می کند.

به طور معمول، اینورتر از اجزای نیمه هادی استفاده می کند تا بتواند به طور متوالی سیم پیچ های موتور را ببندد / قطع کند تا یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد کند که موتور را بچرخاند.

اینورتر همچنین می تواند از  1Hz – 50Hz یا تا  60Hz – 400Hzبرای موتورهای پرسرعت در ماشین های  CNC متفاوت باشد.

به لطف اینورتر، موتورها در مقایسه با 50 هرتز سریعتر از حد معمول کار می کنند.

2.1 طبقه بندی اینورتر

اینورترها به 2 نوع AC و DC تقسیم می شوند.

اینورتر AC به طور گسترده استفاده می شود، اینورتر AC برای کنترل سرعت موتور AC طراحی شده است.

اینورتر DC نوعی اینورتر است که به کنترل انشعاب موتور DC کمک می کند.

3.1 ساختار و اصل کار

ساختار اینورتر قطعات کاربردی است که می تواند برق را با ولتاژ ورودی ثابت با فرکانس ثابت دریافت کند. از آنجا به یک منبع برق متغیر ولتاژ و فرکانس سه فاز تبدیل می شود که سرعت موتور را کنترل می کند.

قطعات اصلی اینورتر عبارتند از: قسمت کنترل، مدار DC میانی لینک DC، مدار یکسو کننده، مدار اینورتر…

یکسو کننده: این اولین بخش در فرآیند چرخش ولتاژ ورودی – ولتاژ خروجی مورد نظر برای موتور در هنگام یکسوسازی است. این با استفاده از یکسو کننده پل دیود کامل موج به دست می آید.

خط: dc این یک بانک خازن است که ولتاژ DC یکسو شده را ذخیره می کند. یک خازن می‌تواند بار زیادی را ذخیره کند، اما چیدمان آنها در مسیر dc ظرفیت را افزایش می‌دهد.

IGBT : این یک دستگاه شناخته شده برای عملکرد بالا و سوئیچینگ سریع است. در داخل اینورتر به ترتیب روشن/خاموش می شود که می تواند پالس هایی با عرض های مختلف از ولتاژ فیدر DC ذخیره شده در خازن ها تولید کند.

راکتور AC : این یک راکتور AC سلف یا سیم پیچ است. سلف انرژی را در میدان های مغناطیسی تولید شده در سیم پیچ ذخیره می کند و در برابر تغییرات جریان مقاومت می کند.

راکتور  Dc :عملکرد محدود کردن نرخ تغییر جریان لحظه ای در خط dc را دارد. این کاهش سرعت متغیر به محرک اجازه می دهد تا مشکلات احتمالی را قبل از خرابی تشخیص دهد و محرک را خاموش کند.

مقاومت ترمز: با نیروی اضافی تولید شده باید به نحوی مقابله کرد. از مقاومت ها برای سوزاندن سریع این الکتریسیته اضافی تولید شده از تبدیل برق اضافی به گرما استفاده می شود.

مقاومت ترمز

اصل کار اینورتر:

منبع تغذیه 1 فاز / 3 فاز ابتدا یکسو شده و در یک منبع برق مستقیم DC صاف فیلتر می شود. این مرحله توسط یکسو کننده پل دیودی و خازن انجام خواهد شد.

برق ورودی احتمالا تک فاز یا سه فاز خواهد بود اما در یک ولتاژ و فرکانس ثابت خواهد بود.

ولتاژ DC در بالا به طور معکوس به یک ولتاژ متناوب سه فاز متقارن تبدیل می شود.

در ابتدا، ولتاژ DC در آرایه خازن تولید و ذخیره می شود. سپس مبدل IGBT از طریق پردازش مناسب توالی ماشه، یک ولتاژ AC سه فاز با مدولاسیون عرض پالس PWM تولید می کند.

4.1 با مزایا و معایب اینورتر آشنا شوید

مزایای اینورتر

 • قادر است فرکانس جریان را تغییر دهد و سرعت چرخش موتور را به طور قابل انعطافی تغییر دهد.
 • به موتور کمک می کند تا حداکثر انرژی را ذخیره کند.
 • به موتور کمک می کند تا با آسیب کمتر کار کند.
 • هزینه های تعمیر و نگهداری خیلی زیاد نیست.
 • به افزایش عمر موتور کمک می کند.
 • به افزایش عملکرد موتور در تولید و تجارت کمک می کند.
 • می تواند در محیط های مختلف کار کند.

با بسیاری از برنامه های کاربردی مختلف آشنا شوید.

 • پشتیبانی خوب برای تجهیزاتی که نیاز به تغییر همزمان سرعت بسیاری از موتورها دارند مانند نوار نقاله یا دستگاه بافندگی و غیره.
 • دارای طیف کاملی از عملکردهای حفاظتی دینامیکی مانند جریان اضافه، اضافه ولتاژ، افت فاز یا برگشت فاز و غیره است.
 • با سیستم کنترل مرکزی امکان اتصال به شبکه وجود دارد.
 • امکان تنظیم فرکانس با توجه به مقدار تنظیم سرعت مورد نظر وجود دارد.
 • اتصال به سیستم های کنترل اتوماتیک را آسان می کند.

2. مزایای استفاده از اینورتر

به راحتی می توان جهت چرخش موتور را معکوس کرد یا سرعت موتور را تغییر داد.

بدون افت فشار یا شروع سخت است.

شروع آهسته یا پیوسته از سرعت کم به جلوگیری از روشن شدن ناگهانی موتورهای پر بار کمک می کند و از آسیب مکانیکی جلوگیری می کند.

در مقایسه با روش کار مستقیم موتور، اینورتر به حداکثر صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند.

ادغام در ماژول های سنتی کنترل و نظارت را از طریق مرکز کنترل آسان می کند.

3. دستورالعمل انتخاب اینورتر

برای اینکه بتوان نوع اینورتر را متناسب با نیازها و کاربردها انتخاب کرد، باید نیازهای کاربردی و هدف استفاده را به وضوح تعریف کرد تا بتوان بودجه سرمایه گذاری را متعادل کرد.

در اینجا اصول انتخاب اینورتر مناسب وجود دارد:

اینورتر باید متناسب با نوع موتور و ظرفیت موتور باشد. نوع موتوری که باید با اینورتر نصب شود این است که چه نوع موتوری سنکرون است یا نه، تک فاز یا سه فاز، DC یا AC، ولتاژ موتور چقدر است.

باید مشخص شود که چه برنامه ای است، چقدر سرعت مورد نیاز است، آیا ویژگی های کنترل پیشرفته مورد نیاز است، آیا همگام سازی سیستم مورد نیاز است، محیط کار مرطوب، گرم است یا خیر. ارتفاع زیاد، گرد و غبار زیاد، قابل اشتعال، مواد منفجره و غیره.

انتخاب اینورتر با توجه به بار بسیار مهم است، باید مشخص شود که نوع بار ماشین آلات موتور هر نوع بار، بار سبک یا بار سنگین است.

اینورتر را انتخاب کنید که راه اندازی آن برای اپراتور آسان باشد.

اگر دستگاه از قبل یک اینورتر قدیمی دارد اما می‌خواهد آن را تعویض کند، باید با توجه به مشخصات اینورتر قدیمی در حال استفاده، صحیح را انتخاب کرد.

امیدواریم با اطلاعات بالا، یادگیری در مورد اینورتر شما با جزئیات بیشتری همراه باشد و به شما کمک کند دید کلی بهتری از اینورتر داشته باشید.