چگونه ظرفیت اینورتر را متناسب با نیاز خود انتخاب کنیم؟

چگونه ظرفیت اینورتر را متناسب با نیاز خود انتخاب کنیم؟

یکی از مواردی که در هنگام خرید اینورتر باید به آن توجه کنید ظرفیت اینورتر است. تقاضا برای اینورتر در زندگی و فعالیت های تولیدی روز به روز در حال افزایش است. و این بدان معنا است که باید اطلاعات کافی از اینورتر داشته باشید و همچنین می توانید نوع اینورتر را با ظرفیت مناسب برای تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده خود انتخاب کنید.

بنابراین چگونه می توانید نوع مناسب اینورتر را با ظرفیت مناسب برای برآوردن نیازهای مورد نظر خود و کار انتخاب کنید؟ با این مقاله همراه باشید، پرگاس الکتریک نحوه انتخاب ظرفیت اینورتر مناسب برای نیازهای خود را با شما به اشتراک می گذارد.

1- مفهوم اینورتر چیست؟

اینورتر دستگاهی است که جریان متناوب را در یک فرکانس به جریان متناوب در فرکانس دیگر تبدیل می کند.

در حال حاضر انواع مختلفی از اینورترها با منابع ورودی و خروجی متفاوت وجود دارد. بنابراین باید هر نوع را به وضوح تشخیص دهید تا بتوانید مناسب ترین خرید را برای استفاده داشته باشید.

با یک اینورتر، موارد زیادی وجود دارد که باید از آنها مراقبت کرد، مانند  AC، DC، راکتور، تخلیه کننده، مقاومت تخلیه و غیره. ما در این مقاله فقط بر تجزیه و تحلیل توان اینورتر تمرکز می کنیم تا بتوانید ظرفیت مناسبی را برای استفاده موتور انتخاب کنید.

2- دستورالعمل انتخاب ظرفیت اینورتر مناسب برای موتور

از نظر تئوری ، فقط باید یک اینورتر با ظرفیتی برابر با ظرفیت موتور انتخاب کنید. اما در واقع برای کمک به صرفه جویی در هزینه ها و همچنین افزایش دوام موتور، باید ظرفیت اینورتر را به روش های زیر انتخاب کنید:


1-2- بر اساس جریان موتور برای انتخاب ظرفیت اینورتر

چرا برای انتخاب به جریان موتور تکیه می کنیم؟ به این دلیل که برخی از انواع موتورهای 3 فاز وجود دارند که برچسب ندارند، بنابراین اگر تکنسین مجربی نباشید، تعیین ظرفیت موتور غیرممکن است. بنابراین، باید به جریان موتور برای انتخاب تکیه کند. با اجرای جریان بدون بار یا با بار برای تعیین جریان نامی، پس از تعیین جریان، این جریان با جریان نامی هر نوع ظرفیت اینورتر مقایسه می شود. بنابراین، می توانیم ظرفیت دقیق اینورتر را برای موتور انتخاب کنیم.

هنگام استفاده از جریان موتور برای انتخاب اینورتر، لازم است جریان صحیح مربوط به چه مقدار ولتاژ را تعیین کنید تا بتوان به درستی انتخاب کرد. به عنوان مثال هنگامی که موتور با 40 آمپر کار می کند، فرض می کنید اینورتر حدود 11 کیلو وات 220 ولت است، اما فراموش کرده اید که ولتاژ موتور می تواند 380 ولت باشد.

2-2- بر اساس کاربرد هر موتور برای انتخاب ظرفیت اینورتر

چرا می توان ظرفیت اینورتر را بر اساس کاربرد موتور انتخاب کرد؟  اینورترهای امروزی به طور خاص برای هر کاربری طراحی شده اند. بنابراین، مشخصات بار هر برنامه نیز متفاوت خواهد بود، بنابراین انتخاب اینورتر با ظرفیت مناسب نیز بسته به هدف استفاده از موتور متفاوت خواهد بود.

با توجه به کاربرد موتور، 3 نوع به شرح زیر وجود دارد:

+ موتور سبک بار برای پمپ های آب معمولی (با پمپ آب پرفشار نه به صورت بار سبک)، نوار نقاله، بار فن و … استفاده می شود که با این نوع موتور فقط ظرفیت اینورتر را برابر با موتور انتخاب کنید. ظرفیت یا شاید 1 سطح پایین تر و هنوز هم خوب کار می کند.

+ موتورهای با بار متوسط ​​مانند چاپگر گراور، دستگاه تزریق پلاستیک و … باید یک اینورتر با ظرفیت متناسب با موتور یا بزرگتر از 1 سطح انتخاب کنند.

+ موتور با بارهای سنگین یا بیشتر مانند ماشین آلات بالابر، سنگ شکن، سانتریفیوژ و … با این نوع باید یک اینورتر ظرفیت 1-2 برابر بزرگتر از ظرفیت موتور انتخاب کرد تا از عملکرد خوب و دوام بالا اطمینان حاصل شود.

3- چند سوال در مورد ظرفیت اینورتر

1-3- هر چه ظرفیت اینورتر بزرگتر باشد، دوام بیشتری دارد؟

دقیقاً همان است، اما اینورتر با ظرفیت بزرگ، هزینه را افزایش می دهد. در واقع شما فقط به نوع اینورتر با ظرفیت بزرگتر 1-2 سطح نیاز دارید تا به افزایش عمر اینورتر کمک کند.

اما باید توجه داشته باشید که انواع خاصی از موتورها برای استفاده از اینورتر با ظرفیت بسیار زیاد وجود دارد که باعث از کار افتادن اینورتر یا حتی منفجر شدن اینورتر و موتور می شود.

با انتخاب اینورتر با ظرفیت بیشتر از ظرفیت موتور، باید پارامترهای موتور را تنظیم مجدد کنید تا از موتور اینورتر بهتر محافظت شود.

2-3- موتورهای با ظرفیت بالا را می توان با اینورترهای با ظرفیت کمتر استفاده کرد؟

تنها با چند مورد از اینورترهای با ظرفیت کم می توان برای موتورهای بزرگ کار کرد، تنها زمانی که این موتور تحت بار کار می کند که منجر به آمپر کم می شود، بنابراین هنگام استفاده از اینورترهای با ظرفیت کم، همچنان به خوبی کار می کند.

یک چیز مسلم است، هنگام استفاده از یک اینورتر با ظرفیت کم برای یک موتور با ظرفیت بالا، عمر اینورتر دوام ندارد، دستگاه داغ می شود و منجر به آسیب آسان می شود. بنابراین فقط در موارد فورس ماژور افراد از اینورترهای کوچک برای موتورهای با ظرفیت بزرگ استفاده می کنند.

4- اطلاعاتی برای آمادگی برای خرید اینورتر مناسب

ولتاژ منبع تغذیه برای اینورتر معمولاً 1 فاز AC 110 ولت، 1 فاز AC 220 ولت، 3 فاز AC 220 ولت، 3 فاز  AC 380-400 ولت است.

اطلاعات در مورد نوع موتور، ظرفیت و ولتاژ مورد استفاده برای موتور چقدر است. از آنجایی که چندین نوع منبع تغذیه برای اینورترها و خروجی های موتور وجود دارد که از نظر ولتاژ متفاوت هستند، لازم است منبع تغذیه را به وضوح تشخیص دهیم.

علاوه بر این، لازم است اطلاعات محصول مانند کد محصول، علت آسیب، موتور در حال کار را برای چه کاربردی تهیه کنید تا تکنسین دقیقاً به شما توصیه کند که چه نوع اینورتر ظرفیت مناسب شما را دارد.

علاوه بر این، اگر اینورتر را در مکانی باریک قرار دهید، باید اندازه اینورتر را نیز در نظر گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد انتخاب اینورتر مناسب با نیاز خود، لطفا با خط تلفن   09130854900 تماس بگیرید

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *